Acasa · Forum · Articole · Acte normative · Cursuri · Anunturi · Biblioteca virtuala · Contact 21 December 2014

Navigare
Calendar 2014

Concursuri MAI
Contactați-ne

English books
Engleza audio
Cauta stada*satelit
Alege ruta
statistici site

Vezi discuţia
Forum Corpul National al Politistilor forumCNP cnpromania | DREPTURILE POLIȚIȘTILOR | Drepturi salariale și de resurse umane
Pagina 1 din 2 1 2
Autor RE: Spatii de cazare, recuperare si odihna M.A.I
Presedinte_CNP_GalatI
Membru

Postare: 71
Postat la 17.03.2011 22:58
Se vede ca nu se mai poate lucra in aceasta echipa. Prin plata unor polite usurati dupa acum activitatile ce vor fi desfasurate pe data de 09 aprilie 2011.
Rog un profesionist adevarat din cadrul BEC sa verifice urmatorul aspect- in statiunea Mamaia, in fata politiei este o vila de vacanta a marinei militare, iar vizavi este o vila a M.A.I. unde se duc numai BOSII MAI-CRED CA ARE VREO 5-7 CAMERE. Rog sa se verifice si daca asa stau lucrurile trebuie luat atitudine. Pot sa va mai spun ca asemenea vile si vilute pentru asemenea BOSI care sunt tinuti pe scaune SI FUNCTII de BETIVII SI NENOROCITII DE POLITISTI mai sunt pe la Mamaia. Spun acest lucru deoarece acesti BOSI nu-si permit sa vina la Meridian ori Diana, aici vin BETIVII SI NENOROCITII. CULMEA ESTE CA ACEASTA VILUTA DE LA MAMAIA NU ARE NICI O DENUMIRE PE EXTERIOR. ASTEPT RASPUNSUL.
ursusandu59
Membru

Postare: 12
Postat la 17.03.2011 23:18
Multumesc mediatorului de informatiile oferite... Insotesc pe sotia mea care trebuie sa efectueze cateva analize urgente, am sunat la Caminul MAI din str. Paul Greceanu - Bucuresti pentru a face o rezervare in perioada 23-25.03.2011 dar am fost refuzat pe motiv ca nu mai sunt locuri, sunt activitati... Se mai poate locui undeva ca politist in Bucuresti, la urgenta? multumesc anticipat
eu
Membru

Postare: 99
Postat la 17.03.2011 23:29
La PAUL GRECEANU NICIODATA nu sunt locuri ......
mediatorul
Administrator

Postare: 2146
Locaţia: Bucuresti
Postat la 17.03.2011 23:50
Asa este in principiu si in anumite perioade.amin si acum cu bilanturile si convocarile este supraaglomeratie, am vazut asta in aceasta iana de cateva ori.
A ramas un singur camin MAI in Bucuresti, acesta de pe str. Paul Greceanu. Ursusandu si eu, solutia este o solicitare scrisa prin fax la camin si DGLog. apoi interesarea prin telefon despre rezolvare.
Din cauza multor solicitari si unor astfel de plangeri cu care ne adresam administratorilor, nu ne prea au la inima sa tot intervenim pentru colegi si chiar ne atrag atentia public cu asta cand au ocazia.
ursusandu59
Membru

Postat la 02.04.2011 17:44
Multumesc doctorului Enache pentru sprijinul acordat la cazarea in Hotelul Paul Greceanu din Bucuresti, si cu speranta ca va sprijini si alti politisti in rezolvarea unor probleme aparent fara rezolvare
Editat de ursusandu59 la 02.04.2011 17:48
mad
Membru

Postare: 2
Postat la 26.11.2011 15:01
In luna august 2011 am fost cazata la hotel Meridian din Mamaia, locul de cazare mi-a fost repartizat de catre Directia Generala Logistica, la intoarcere am solicitat biroului financiar decontarea cheltuielilor cu cazarea dar mi s-a raspuns ca nu beneficiez de reducerea de 90% la cazare deoarece sunt in concediu pentru ingrijirea copilului si nu am avut ordin de serviciu. Mentionez ca in OMAI 538/2008 nu am gasit nicio referire la persoanele aflate in concediu pentru ingrijirea copilului.

Este legal?
mediatorul
Administrator

Postat la 26.11.2011 23:38
Pe timpul acestei perioade nefiind in activitate, ci suspendat, nu se acorda unele drepturi, nu se face OS, nu se deconteaza transportul si cazarea.
mad
Membru

Postare: 2
Postat la 27.11.2011 11:11
Va multumesc pentru raspuns.
mediatorul
Administrator

Postat la 27.04.2012 20:03
Mai intai asteptam discutiile pentru locurile in spatiile MAI, sa vedem daca si cum se mai suporta decontarea si repartizarea preliminara pe structurile mari ale ministerului.
Apoi, ca initiativa privata, sunt sigur ca vreun coleg, poate acelasi Marin Ionel de la comisia Juridica, va discuta din nou cu firmele dispuse sa ofere solutii convenabile pentru noi.
Daca nu as avea alte responsabilitati mai mari si as avea timp mai mult la dispozitie si acceptul colegilor, m-as fi ocupat cu toata seriozitatea cu care tratez orice subiect. Dar nu trebuie sa ne ocupam toti de toate, asa ca veti primi vesti despre asta in curand, de la mine sau de la el, prin mine aici pe forum.
pison
Membru

Postat la 06.06.2012 16:47
Vine vara si poate am vrea sa mergem si noi i concediu cu familia, pentru a mai uita de problemele pe care le avem.Am citit ofertele de pe site-ul CNP.Pai alea nu sunt "superoferte".Alea sunt penru oameni cu bani , nu pentru politisti.(am comparat unele dintre ele cu preturile normale de pe site-urile de turism si nu este nici o diferenta).La alte sindicate sau organizatii profesionale se merge in concediu la mare 7 zile cu 600 lei(petru o familie cu masa asigurata). Ce face CNP pentru noi. De 22 de ani nu am beneficiat nici o data de vre-o facilitate pentru concediu!

mediatorul
Administrator

Postat la 06.06.2012 22:19
Nu stiu de ce de 20 ani nu te inscrii de la inceputul anului conform ordinului si intrebi in iunie cand, si in acest an, deja sunt biletele repartizate?
Si un reprezentant de-al nostru, ca si de la sindicate, merge la repartitia de la IGPR pe unitati in luna mai de regula, dupa cererile depuse, proportional si sunt gestionate prin cei de la resurse umane. La minister sau IGPF nu ne cheama, o fac cu ai lor, pentru ai lor.
Cat priveste acele pret aratat de tine, arata-mi si mie unde ca ma duc maine si de inca 2 ori!
De ofertele plasate de colegul Marin si altii pe site, intreaba-i pe ei, cum au si indicat, stiu ca s-au tratat mici reduceri, care chiar exista fata de pretul la receptie.
Dar sunt multe firme pe internet care ofera sejururi ci discount, asa ca ai de unde alege, nu te obliga nimeni sa mergi undeva unde nu-ti convine.
Nu ne compara cu alte sindicate ca nu suntem, nici alte organizatii profesionale nu ofera concedii si mai ales, nu au baze materiale turistice in gestiune, cum au primit confederatiile sindicale ale altora, din 1990, ca, chipurile erau ale lor.
Cat priveste costurile in locatiile MAI sunt mai mari decat ai spus tu si din cate stiu din 2010 nu se mai deconteaza. De aceea, anul trecut au ramas bilete nerepartizate, colegii chiar inscrisi au renuntat pentru ca nu mai era avantajos la Meridian- MAMAIA si Mangalia.
La locatiile respective ai telefoane si la aceasta tema, date mai la inceput de subsemnatul.
In orice caz, inainte de a reprosa, acum, intereseaza-te pentru ca stiu ca nici acum nu este mare bataie pe ele.
Editat de mediatorul la 06.06.2012 22:26
Vasi_24k
Membru

Postare: 30
Postat la 07.06.2012 20:19
De cand cu MAI nu mai sunt bilete la hotelurile MI, trebuie impartite si pentru prefecturi, cadastru, anrs, ... . Vin doar trei bilete pe luna pentru politie, care sa plece primul?

Hai sa nu spunem prostii din auzite sau sa inventam: la acele spatii ale MAI s-au dat bilete numai pentru politisti si militari! Am vazut un astfel de tabel cu toate locurile repartizate pe serii, numai ptr structuri de OSP, de la PR, PF, jandarmi, pompieri, pasapoarte, aviatia speciala, evidenta permise, auto, persoane, etc. Si eu am intalnit de cateva ori persoane care lucrau dincolo, dar erau cu biletul obtinut aici, la Interne de sotii, sotiile, parintii lor.
Editat de mediatorul la 07.06.2012 23:29
Vasi_24k
Membru

Postat la 14.06.2012 17:21
Sunt de 18 ani in MAI, am fost de cel putin 13 ori la mare cu bilet MI, pana la fuziune plecau cel putin 2 familii, pe saptamana, acum doar 3 pe luna. Unde sunt biletele?
Nu este nevoie sa citezi toata postarea, mai ales cand este alaturata. Nu pot sa raspund decat daca imi spui la ce structura esti si cate solicitari au fost de la voi si cate s-au onorat de cand a inceput acest sezon. Cu acestea ma pot adresa celor care raspund de asta, altfel nu sta nimeni sa asculte vorbe si pareri anonime si nelocalizate.
Editat de mediatorul la 14.06.2012 18:46
Vasi_24k
Membru

Postat la 16.06.2012 23:22
Vasi_24k a scris:
Sunt de 18 ani in MAI, am fost de cel putin 13 ori la mare cu bilet MI, pana la fuziune plecau cel putin 2 familii, pe saptamana, acum doar 3 pe luna. Unde sunt biletele?
Nu este nevoie sa citezi toata postarea, mai ales cand este alaturata. Nu pot sa raspund decat daca imi spui la ce structura esti si cate solicitari au fost de la voi si cate s-au onorat de cand a inceput acest sezon. Cu acestea ma pot adresa celor care raspund de asta, altfel nu sta nimeni sa asculte vorbe si pareri anonime si nelocalizate.

Dupa 15 ani la informatica, acum sunt la OP. Daca doriti va trimit anexat tabelul cu locurile pentru luna iulie la Meridian, in care sunt trecute cate locuri are fiecare judet. Oricum acum e tarziu, cu adeverinta medicala de la medicul copilului ca trebuie sa mearga la mare, nu am putut sa obtin cel putin 5 zile de concediul in luna iulie, sa-l duc la mare. Solicitari am in fiecare an (cate au alti, nu am acces sa stiu).
saylorman
Membru

Postare: 19
Postat la 20.06.2012 10:41
d-le Mediator , va rog sa ma ajutati intr-o problema . am solicitat un bilet pentru hotel Meridian , mi-a fost aprobata solicitarea , dupa aceea am platit prin mandat postal avansul de 200 lei catre Dir. Gen. Logistica pentru ca rezervarea sa fie ferma , insa , din data de 11.06. nu am primit niciun raspuns desi am trimis si confirmare prin fax si cateva mail-uri catre DGL . PUTETI SA-MI DATI UN NR. DE TELEFON UNDE SA POT APELA PENTRU A AFLA UN RASPUNS?Va multumesc.
mediatorul
Administrator

Postat la 22.06.2012 20:03
Gestionarea biletelor se face de Directia Generala Logistica, prin Serviciul Cazare. Daca esti din Bucuresti, cauta la Caminul MAI din str. Paul Greceanu - Bucuresti (aproape de clubul si stadionul Dinamo, dupa blocurile de vis-a-vis) - tel. fax 021 210 38 85 si int. centrala MAI 12.300, IC 21800 . Acolo este si dna cms. sef. Ghita Carmen, care raspunde de spatiile de cazare din tot MAI-ul si ceri o confirmare. Apoi verifici cu o zi inainte la Hotel Meridian Mamaia CT- 0241 - 831 726;
Editat de mediatorul la 22.06.2012 20:04
eurocop
Membru

Postare: 22
Postat la 14.08.2013 20:29
d-le Mediator pana la urma ati reusit sa aflati daca se deconteaza cazarea in spatiile MAI de 2 ori pe an?
mediatorul
Administrator

Postat la 14.08.2013 20:32
nu stiu cand m-ai intrebat, cred ca demult, peste un an. Era alta situatia. Pentru 2013: da, se deconteaza de cel mult 2 ori pe an cazarea in spatiile MAI.
Editat de mediatorul la 14.08.2013 20:32
Pagina 1 din 2 1 2
Salt la forum:
Conectare
Utilizator

Parolă

Încă nu eşti membru?
Apasă aici pentru înregistrare.

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă aici.
Actualitatea CNP

Kampf gegen Spam